Telepati – Leonardo Patrignani

Telepati
Orijinal Adı: Multiversum
Yazar Adı: Leonardo Patrignani
Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 351
Çevirmen: Çiğdem Casagrande
Puan: 4
Arka Kapak;
Ya bu hayat çok sayıda ihtimalden sadece biriyse?
Alex ve Jenny on altı yaşında iki gençtir. Alex Milano’da, Jenny ise Melbourne’da yaşamaktadır. Son dört yıl boyunca zaman zaman birbirlerini bilinçlerini kaybettikleri anlarda, hiçbir uyarı vermeden gerçekleşen telepatik iletişimleri sırasında görmüşlerdir.

Bu telepatik nöbetlerin birinde buluşmak üzere sözleşen iki genç, aynı gün aynı yerde durmasına rağmen birbirlerini göremez. Bu şaşırtıcı bir keşif yapmalarını sağlar: Farklı boyutlarda yaşamaktadırlar. Jenny’nin evreninde Alex bambaşka biridir. Alex’in evreninde ise Jenny altı yaşında ölmüştür.
Onlar birbirlerini bulmaya çalışırken Çoklu Evren patlayıp yok olmanın eşiğine gelmiştir ama Jenny ve Alex’in kesinlikle buluşması gerekmektedir çünkü Dünya’nın geleceği buna bağlıdır. Yaklaşmakta olan kaderi yalnızca aşkları değiştirebilecektir…

Değerlendirme;
Sonunda derin bir oh çekmek istiyorum. Çok şükür sonunda bu kitabın yorumunu yazabildim. İlk İtalyan yazarımın üzerinden neredeyse ömür geçti, sonunda bir kalem daha okumuş olmak beni oldukça memnun ediyor. Karşınızda, muazzam kapaklarıyla çıktıkları andan beri benim olmasını istediğim, ayrıca görsellerinin kolay bulunmasıyla kalbime taht kurmayı başarmış güzel kitap.
Telekinezi. Fazla uzatmadan, hemen yorumuma geçmek istiyorum.
Zaten bu kapaklara aşık olduğumu anlamamak oldukça güç. Çıktıkları zamandan beri, özellikle Telepati çıktığından beri benim olması için ölüyordum ama hep araya bir şeyler girmişti. En sonunda üçüncü kitabı beklemeye karar vermişken kitaplar elime geçti ve o an kendimi gerçekten ilk siyasi başarısını elde etmiş bir insan gibi hissettim. Gülmeyin, gülmeyin ama kapağın resmini yapmayı bile denedim. O kadar güzeller ki odamda olması benim için muazzam olurdu. Nasıl gittiğini sormayın, kabiliyetsizlikten tek yapabildiğim martılar oldu. T-T Pek yorum istemeyen, fantastik/ütopik/distopik kitaplardan hoşlanmayanların bile gözüne kusursuz gelmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu sebep ile kapak benden tam puan aldı.
Olay kurgusu hakkında da konuşmak istiyorum. Birincisi, orijinal. Yani gerçekten bilim dünyasında araştırılan bir konu üzerinden kısmi derecede gerçek şekilde ilerlemesi beni oldukça memnun etti. Kitabın orijinal adını gördüğüm anda aslında ilk yüz sayfa içinde öğreneceğimiz olayı tahmin etmiştim. Multiversum çoklu evren, çoklu gerçeklik için kullanılan bir isim ve daha önceden bilgim olan bir konuydu. Bu sebeple kitabı elime almak için daha acele ettim. Çünkü gerçekten uzun zaman önce okuyup beğendiğim bilimsel bir olayı kurgusal kitapta görmek değişiklik olur diye düşündüm. Değişik oldu da, hemen oraya geleceğim. Biraz spoiler olabilir ancak size total olay kurgusundan bahsedebilmek için bunu yazmam gerekiyor, isteyen bu kısmı tamamen atlayabilir her zamanki gibi. ^-^
Ana karakterlerimiz Alex ve Jenny. İkisi oldukça özel gençler, çünkü bir şekilde birbirleriyle telepatik bir bağ oluşturmayı başarmışlar. Uzun zaman boyunca bayılmalar ve krizler getiren bu telepatik buluşmalar kitap içinde zamanla sakinleşiyor, bir süre sonra kolayca yapabildikleri bir şey haline geliyor. Birbirlerinden oldukça uzakta olmalarına karşın -aralarında kıtalar var- Alex’in delirmediğine inanma isteği ile iki genç buluşmaya karar veriyorlar. Milano’dan bilet alıp kıtalar aşan Alex Melbourne’a varıyor. Fakat ikisi de aynı yerde olmalarına rağmen birbirlerini göremiyorlar. İşte burada Multiversum yani çoklu evren fikri giriyor. Şahsım adına konuşayım, bu ince konuya bayıldım. Çünkü evet ikisinin aşkı sadece onları kurtaracak, evrenler tehlikede çünkü ayrılar, çocuk Alex’in geçmişteki mesajı falan derken bunların hepsi bana birazcık klişe geldi. Yine de okutan kısmı bu kurgu oldu. Eksikleri yoktu, yani kurgu bakımından eksiksizdi. Çünkü her şeyin planlanmış olduğunu hissediyordunuz kitabı okurken. İkinci ve üçüncü kitabın da kurguda yeri olduğu, sizi şaşırtacak şeyler olsa bile planlanmış olduğunu anlayacağımız bir kurguydu. Kitabın sonu beni memnun etti, ikinci kitabı okumak zorunda hissettim. Bazı karakter sorunlarına rağmen güzeldi yani okunabilir oldu benim gözümde.
Kitabın hoşlanmadığım tek, aslında en önemli yanlarından biri ise anlatımıydı. Yani yukarıdan biri onları izliyor da biz okuyormuşuz gibiydi. Normalde bu anlatımı severim. Tanrısal bakış iyidir, tek bir karaktere saplanmak yerine karakterlerin geneli hakkında sağlam bilginiz olur. Nitekim bu kitabın anlatımında hep bir şeyler eksikti temel bir şeyler. Duygu demek istemiyorum çünkü heyecanlandığınız, kızdığınız ve göz devirdiğiniz bölümler oluyor. Ama sürekli karakterleri tanımaya çalışarak geçirdim kitabı. İkisinin aşkı bana hızlı geldi, olaylar daha ince işlenip bir yüz sayfa daha uzun olsa çok çok fazla daha hoşuma giderdi şahsen. Hani okuyanlar bilmiyorum belki de bana katılır ama kitapta sürekli karakterleri tanıma ihtiyacı ile ilerledim. Liseli olmaları da buna etki etti gibi geliyor. İkinci kitapta olacakları merak etmemi sağladı evet, çünkü ne olursa olsun hızlanan bir ivmesi vardı. Hani anlatımı biraz daha az düşünürsek öyleydi. Yan karakterlerden biraz bahsedeyim çünkü çok iyi birkaç karakterin yanında tamamen gereksiz, kitaba konması fazlalık gelen kişiler vardı. Birincisi Marco, dahi olan sakat arkadaşımız Alex’in Jenny ile buluşmasında büyük bir rol oynuyor. Onu daha çok görmek istedim, ikinci kitapta bu olacak gibime geliyor bu sebeple tamamen Marco konusunu pas geçiyorum.
Diğerleri ise yani tamamen gereksiz gelenler ise aileleriydi. Alex’in de Jenny’nin ailesi de silik siluetler gibiydi, sonuçta aileleri bu kadar sığ gösterilmek yerine hiç gösterilmemiş olmalarını dilerdim. Hani daha aktif olabilirlerdi anlayacağınız.
Buçuklu puan vermediğimden dört verdim. Kurgusu beni etkiledi, kapakları mükusursuzel, anlatımında eksiklik var gibi geldi ve okumamı uzattı ama seriyi mutlaka bitireceğim. Çok daha zor okunan kitaplarla karşılaştığım için anlatımına da pek laf etmek istemiyorum. Böyle değişik kurguları okumak istiyorsanız el atabileceğiniz bir kitap derim.
Sizleri seviyorum!

İlgilenebileceğiniz diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın