Uçuşta – R.K. Lilley

Uçuşta
Orijinal Adı: In Flight
Yazar: R.K. Lilley
Yayın Evi: Aspendos Yayınları
Sayfa Sayısı: 328
Çevirmen: Melek Elif Eren
Puan: 3

Arka Kapak;
Ketum kabin memuru Bianca, milyarder otel sahibi James Cavendish’i gördüğünde zor kazanmış olduğu bütün soğukkanlılığını kaybeder. İlk karşılaşmalarından sonra 7 cm topuklu ayakkabıyla on bin metre yükseklikte bir tepsi şampanyayı rahatça taşıyabilen bir kız için şaşırtıcı bir şekilde dizlerinin bağının çözülmüş olduğunu fark eder. Genelde sakin olan Bianca, onun turkuaz gözlerine bakmaktan kendini alamaz. O gözlerde direnmenin imkânsız olduğu bir meydan okuma, bir vaat var. Oysa o, “hayır” demeye ve bunu gerçekten kastetmeye alışık bir kız.
Bianca, birinci sınıfta görevli bir kabin memuru olarak süper modeller ve film yıldızlarıyla ilgilenmeye alışık ama James Cavendish yakışıklılığıyla hepsini gölgede bırakıyor. Bu dehşet verici adam hakkında karşı konulamaz bulduğu tek şey görünüşü olsaydı, Bianca onu görmezden gelebilirdi. Ama onun hiç olmadığı kadar aklını başından alan şey, tanıştıkları andan itibaren Bianca’nın üzerinde kurduğu hâkimiyet ve onun gözlerinden okuduğu zevk ile acı vaadi.

Değerlendirme;
Merhaba biriciklerim! Bu kitabı okuyalı yaklaşık beş ay oldu. Beşten fazla bile olabilir çünkü yaz tatilinde okuduğumu hatırlıyorum kitabı. Bence GET ve Duvarların Dili Olsa’dan sonra en aklıma yatan ve ‘uf bu nedir ya’ demeden okuduğum tek erotik romans bu oldu. Rahatsız edici değildi en azından bu açıdan sevdim kitabı.  Gelelim konumuza. Arka kapakta Bianca için ketum yazıyordu ya hani?

Gerçekten ketumdu.

Hayatımda okuduğum en saçma triplere giren kız karakter olmakta birileriyle yarışacak kadar saçma davranıyordu kitabın ortalarına kadar. Hani anlıyorum adam turkuaz gözleri olan bronz tenli bir Yunan tanrısını andırabilir ama gerçekten bu kadar derde sıkıntıya ne gerek var güzelim? Adam seni istiyor işte, zengin hem eyvallah de sarılıver adama.

Ama yok, Bianca kesinlikle başının dikine gidecek zaten. -_- Uyuz kadın. Evet, doğru okudunuz, kitabın ortasına doğru aynen böyle hissetmeme sebep oldu. James’in davranışları da biraz tanıdıktı hani çok zengin, geçmişinde çok acı çekmiş ve bunu acı çektirerek alan erkek tipi. Grey’in ardından bana fazla sıradan gelmişti ama neyse ki kitap kendini ortalarından sonra topladı biraz. Hani genel olarak James’in davranışlarından sonra Bianca’nın evindeki halleri, mesleği ve en yakın dostu Stephen ile arasındaki bağ beni etkiledi şahsen. Başka bir konuda kitabın yeri göğü inleten bir kitap olamadığını söylemek zorundayım. Dili güzeldi, ne çeviride ne de genel olarak cümlelerin tamamında kopukluklar yoktu her şey düzgün gelmişti bana. Zaten çevirmen ablamızda adaşımmış buradan ona ellerine sağlık temalı bavul dolusu kalp gönderiyorum.

Karakterlere gelirsek, en sevdiğim ve en eğlenceli kötü karakter kesinlikle uçağın ekonomi bölümündeki ruh hastası kızıl oldu. Zengin erkek peşinde koşan bu güzel –yapma- bebek saat sahnesinde beni kırdı geçirdi. Bundan sonra spoiler vermeyeyim *-*

Kapağına gelecek olursam kapağı kesinlikle diğer TÜM basımlarından 75893758457856 kat daha mükemmel. Aspendos bu kapakla gerçekten çok başarılı olmuş çünkü yabancı basımların kapakları sanki magazin dergilerinden kesilip uhuyla yapıştırılmış gibi. Kesinlikle kapağımız o kadar kaliteli ve sade bir minimalizm içinde ki ben kocaman kocaman alkışladım grafikerlerini. Fırsatçıdan sonra böyle güzel kapak görmek bizim için harika olmuştu.

Özetime gelecek olursaaak, James beni etkiledi mi? Geçmişinin ona yaşattıkları ile biraz, ancak kitabın sonunda yaşanan bombadan sonraki davranışlarıyla kedi yavrusu kıvamındaki halleriyle kesinlikle çok etkiledi. Bianca nasıl bir insan sence derseniz de o kızın gelgitleri olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar sinir bozucu olmamalıydı ama neyse ki sonlarda toparlayabiliyordu. Stephen kesinlikle tüm kitap boyunca favorimdi, bu tarz bir dostluğa insanın ne kadar ihtiyaç duyduğunu anlatıyordu sanki.

Evet arkadaşlar, ben yine çok konuştum.
Sizleri kocaman seviyorum!

İlgilenebileceğiniz diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın