Değişim

Bir insanın kendini hazır hissedemeyeceği iki üç şeyden biri sanırım değişim. Böyle kabullenmesi zor, ayak uydurması zor, insanları buna uydurmak zor. Zor da zor, büyük uğraş.
Büyük emek, büyük sabır.
Kendime değişimlere kapalı bir insan demememe rağmen benim bile ciddi şekilde zorlandığım bir sürecin başlangıcı olsun bu değişim. 

Neredeyse tam bir senedir en sevdiğim hobimden, bir blog yazarı olmaktan ve kitap fotoğrafları çekerek kendi kurduğum küçük dünyamda huzurla paylaşım yapmaktan uzağım. Neredeyse tam bir senedir. Size sayısız sebep sunmak, sorunlarımı dökebilmek isterdim ama bunu yapamam. Yapmam. Çünkü kendime bir söz verdim, ne elde edeceksem kendi başarımla yapacağım, başkalarının isimlerini iyi ya da kötü kullanmadan, kendi emeğimle, kendi sabrımla başaracağım. Sizlere neden böyle tutarsız bir şekilde blogumda bir belirip bir kaybolduğumu, neden aylarca sessiz kaldığımı ve neden bu baskıya karşılık vermediğimi anlatmak isterdim, uzun uzun, içimden gelen her şeyi filtrelemeden kalbimden döküldüğü gibi anlatmak isterdim.
Ama kendime bir söz verdim.
O insanları, o baskıyı, o huzursuzluğu yeniden anarak  asla onlara istediklerini elde etme zevki yaşatmayacağım.
Sosyal medya her açıdan baskıcı, insanı huzursuz eden, gerilimli ve çıkarcı bir ortama dönüştü son iki senede. Buna bir sebep veremem, neden belirtemem çünkü size açık olmalıyım ki neden bunların yaşandığına dair en ufak bir fikrim yok.

Tek bildiğim bunu görmekten artık bunaldığım.
Tek bildiğim bunlara artık gülüp geçeceğim.
Bunca ay sessiz kalarak çok ama çok büyük bir hata yaptığımı fark ettim son iki ay içerisinde. Malum, okul ve iş hayatı derken kendi tempomda kaybolmuş haldeydim ve bu konu üzerinde fazlaca düşünmeye vaktim oldu. Sessiz kalarak yapmayı sevdiğim şeye saygısızlık ettiğimi fark ettim. Bu insanlara uyarak, kendi kabuğuma çekilerek, kendi emeğime saygısızlık ettiğimi fark ettim.

Bu baskıyı omuzlarımdan silkeledim, ve yeni dostum değişime kucak açtım.
Bunu da blogumu değiştirerek yapmaya başladım. Sakın bu değişimi sıkıldığım için yaptığımı düşünmeyin, senelerdir blogumun ismi olan “ejderin kütüphanesi” her zaman bu blogun bir parçası olarak kalacak, bunu asla değiştirmeyeceğim. Fakat artık yeni şeylere merhaba demenin zamanı geldi. Mayıs ayında tamamlanacak bu değişimin son adımı blogumun adını tamamen değiştirmek olacak. Şimdilik her gün aktif olarak, Instagram ismimi ve temamı değiştirerek bir adım attım. İçimden geldiği gibi, huzurlu hissedeceğim gibi davranacağım artık. Sadece kitaplardan değil, sanattan, yazılarımdan, hayattan zevk aldığım her şeyden bahsedeceğim bu blogta.

LUSTER OF PAGES
Sayfaların ışıltısı. Belki en kusursuz çeviri değil, ama en yakını.

Hayat başkalarının sizin hareketlerini belirlemesine izin vereceğiniz kadar uzun değil. Olduğudan fazla gibi davranan insanlara, sevdiğiniz kitabı aşağılayacak kadar düşen, tanımadan sizi yargılayan, başarıyı başkalarını ezerek elde eden insanlara üzülemeyeceğiniz kadar kısa.
Değişim zor ama, hakkıyla yapıldığında çok kıymetli.
Bu işe hiçbir kazanç isteğim olmadan girmiştim. Ne yayıncıların bana kitap göndermesi, ne bir yere davet edilmek. Hiçbiri. Bu bloga başladığımda bunlar yoktu bile, herkes kitabını okur, yorumunu yazar, sıradaki kitabını eline alırdı.
Belki insanların zihniyetlerini düzeltemem, onları değiştiremem ama değişebilirim.
Olmak istediğim kişi bana başarı getirebilir ya da olduğum yerde bırakabilir. Yine de bir saygı çerçevesinde kendime ve başkasına bir hasar vermeden huzurlu olduğum şeyi yaparak kendim olacaksam, olduğum yerde, küçük dünyamda kalmayı binlere, on binlere, yüz binlere tercih ederim.

Çok sevdiğim bir dizinin repliklerinden birinde karakter, “Daha fazla yok.” diyordu.
“Daha fazla yok.”

İlgilenebileceğiniz diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın